ସଫଳତାର ସହ ଶେଷ ହେଲା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିଶସ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ

0

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହୋଇଥିବା ସର୍ବ ପ୍ରଥମ ମିଲେଟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଘଟଣାର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇରହିଲା । ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଦୁଇ ଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ “ମିଲେଟସ୍ – ଆଧୁନିକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଇଁ ପ୍ରାଚୀନ ଶସ୍ୟ” ମିଲେଟସ ର ସଫଳତାର କାହାଣୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିନିଧି, ପ୍ରଶାସକ ଏବଂ ମିଲେଟ ଉତ୍ସାହୀ ମାନେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ ।ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ୟୋଗୀତା, ନୀତି ସଂସ୍କାର, ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ସୁଯୋଗ ଏବଂ ମିଲେଟଗୁଡିକର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଏକ ରୋଡ ମ୍ୟାପ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା | ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ICAR ଡିଜି ହିମାଂଶୁ ପାଠକ ମିଲେଟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା କି ୯ ଟି ମିଲେଟର ୧୨୫ କିସମର ବିକାଶ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି।

nano urea

ମିଲେଟ ଚାଷ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ମିଶନ ଶକ୍ତି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ଵାଇଁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଆଦିବାସୀ ମିଲେଟ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ଆଲୋକିତ କରିଥିବା ରଣନୀତିର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲା ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ସୁରକ୍ଷା ହାସଲ କରିବାରେ ମିଲେଟର ଭୂମିକା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲା। ମିଲେଟ ଉତ୍କର୍ଷ ପାଇଁ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା, ପୁରସ୍କାର, ପ୍ରକାଶନ ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ଉତ୍ସର୍ଗକୁ ଆଲୋକିତ କରିଥିଲା | “ମିଲେଟ୍ ଶକ୍ତି” ଅଧୀନରେ ଥିବା ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷକ ଭାବେ ପ୍ରମାଣ କରି ଦେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମିଲେଟଗୁଡିକ ଉଭୟ ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ଜୀବିକା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

3 × five =