ମାଣ୍ଡିଆ ରାଣୀ ରାଇମତି ଘିଉରିଆ

0

ଲକ୍ଷ୍ୟ କଲେ ଜଣାପଡ଼ିବ ଯେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅଧିକ ବିକ୍ରି ହୋଇ ଆସିଥିବା ଚାଉଳ ଏବଂ ଗହମ ରୁ ଲୋକମାନେ ମିଲେଟକୁ ଚାଲିଆସିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଚୀନ୍, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଭଳି ଦେଶରୁ ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ରେ ଓଡିଶାର କୋରାପୁଟ ଅଞ୍ଚଳ ର ଜଣେ ମହିଳା ୩୦ ପ୍ରକାରର ବିରଳ ମିଲେଟର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ “ମିଲେଟସ୍ କୁଇନ୍” ନାମରେ ପରିଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ କେବଳ ମିଲେଟର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ କରିନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ଶହ ଶହ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହି ପୁଷ୍ଟିକର ଶସ୍ୟ ଚାଷ କରିବାରେ ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ମହିଳା ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ରାଇମତି ଘିଉରିଆ । ଆଦିବାସୀ କୃଷକମାନେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଲେଟ ବର୍ଷକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି, ଏହି ଦେଶ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହକୁ ପୁନଃ ଜୀବିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

nano urea

୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୩ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜି -୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏକ ଅଧିବେଶନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଇମତିଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଦେଖି ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ । ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ। ସେ ଅତି କମରେ ୭୨ ପାରମ୍ପାରିକ ଧାନ କିସମ ଏବଂ ୩୦ ପ୍ରକାରର ମିଲେଟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି, ଯେପରିକି କୁନ୍ଦ୍ରା ବାଟି, ମାଣ୍ଡିଆ, ଜୁଆଁ ଏବଂ ଜାମକୋଳି ଇତ୍ୟାଦି । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ସେ ଜଣେ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା କମଳା ପୂଜାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ; ଯିଏ କି ଶହ ଶହ ଧାନ ବିହନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପଦ୍ମଶ୍ରୀ କମଳା ପୂଜାରୀଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ରାଇମତି ଚେନ୍ନାଇରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏମଏସ ସ୍ୱାମୀନାଥନ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ (ଏମଏସଏସଆରଏଫ) ନାମକ ଏକ ଅଣ-ଲାଭ ସଂଗଠନ ସହ ମିଳିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା । ଏଥିରେ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଫ୍ ରାଇସ୍ ଇଣ୍ଟେନସିଫିକେସନ୍ (SRI), ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ଲାଇନ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ପଦ୍ଧତି, ବିହନ ମଲ୍ଟିପ୍ଲିକେସନ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (SMI) ଏବଂ ମାଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଲାଇନ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ପଦ୍ଧତି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ରାଇମତି ଚାରି ଏକର ଜମିରେ ମିଲେଟ ଚାଷ କରି ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବହାର କରି ତାଙ୍କ ମିଲେଟ ଚାଷର ଅମଳ ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଉନ୍ନତ କରିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ରାଇମତି ତାଙ୍କ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୨୫୦୦ କୃଷକଙ୍କୁ ମିଲେଟ ଚାଷ କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଓଡିଶାର ‘ମିଲେଟ୍ କୁଇନ୍’ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ରାଇମତି ସେମାନଙ୍କର ଦୈନଦିନ ଭୋଜନରେ ମିଲେଟର ମହତ୍ତ୍ଵ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି ମାଣ୍ଡିଆକୁ ରୁଟି , ଦୋସା ପରି ଜଳଖିଆ, ଏବଂ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଓ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ କକରିବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି । ଜି -୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ, ରାଇମତି ମିଲେଟରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ । ମିଲେଟ୍ ଚାଷ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଅନୁଭୂତି ହୋଇଛି, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ମହିଳା କୃଷକ ଏବଂ କୃଷକ ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଏକ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛି । ତାଙ୍କର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇ ରାୟମତିଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ‘ମିଲେଟ୍ କୁଇନ୍’ ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି । ସେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଫାର୍ମ ସ୍କୁଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୧୬ ରେ ICAR – IISWC, ସୁନାବେଡ଼ା ରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କୃଷକ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ୨୦୧୮ ରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍, ନୁଆମୁଣ୍ଡି ଦ୍ୱାରା ପାରମ୍ପାରିକ ଖାଦ୍ୟ ମହୋତ୍ସବରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କୃଷକ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ । ଏହି ସ୍ୱୀକୃତି ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ମିଲେଟ କିସମ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟକୁ ଗର୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

twenty − 7 =