ଜନସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି – କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବ

0

କୃଷି ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ବିବିଧତା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ବିବର୍ତ୍ତନ ପଛରେ ଏକ ପ୍ରେରଣା ଶକ୍ତି ହେଉଛି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଓ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ (R&D) । ଏହା ନବସୃଜନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ । ଏହା କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ, ସ୍ଥିରତା , ଖାଦ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଦାରିଦ୍ରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀ । କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱର ଜନସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ତାପମାତ୍ରା କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅଧିକ ସମ୍ବଳ-ଭୋକିଲା କରି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନିରନ୍ତର ମାଧ୍ୟମରେ ଅଧିକ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ କୃଷି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରବୃତ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଭାରତ ଏକ ଜନବହୁଳ ଦେଶ ହୋଇଥିବାରୁ ଫସଲର ବିକାଶ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମାଧାନର ଆବଶ୍ୟକତା ବଢ଼ୁଛି ଯାହା କେବଳ ଖରାପ ପାଣିପାଗ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ନୁହେଁ ବରଂ କମ୍ ଜମି, ସାର, ଜଳ ଏବଂ ଫସଲ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି । ହୋଣ୍ଡା ଇଣ୍ଡିଆ ପାୱାର୍ ପ୍ରଡକ୍ଟସ୍, କୃଷି ଉପକରଣ ଏବଂ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦ ଉତ୍ପାଦନରେ ଏକ ଶିଳ୍ପପତି ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଚାଷର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଏବଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଚାଷ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ସମାଧାନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧନ ଓ ବିକାଶ ଅଭ୍ୟାସରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଛି । ସେହିଭଳି ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଏଗ୍ରୋକେମିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ, କ୍ରିଷ୍ଟାଲ୍ କ୍ରପ୍ ପ୍ରୋଟେକସନ ଲିମିଟେଡ୍, ଅଭିନବ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସହିତ ଭାରତର କୃଷି ଇକୋସିଷ୍ଟମକୁ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି ।

nano urea

କ୍ରିଷ୍ଟାଲ୍ କ୍ରପ୍ ମିଶନ୍ ବିଷୟରେ ଏହାର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଙ୍କୁର ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି: “ଏକ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ଆମେ, ‘ପ୍ରଥମେ କୃଷକ’ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛୁ । ଆମର ଉଦ୍ୟମ ସର୍ବଦା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ଯେ ଭାରତୀୟ କୃଷକମାନେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ଅଭାବରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ନାହିଁ । ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶର ପ୍ରୟାସ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ତଦାରଖ କରାଯାଇଥାଏ ଓ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ରହିଛନ୍ତି । ଆମେ ସମାଧାନର ବିକାଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ ଯାହା କେବଳ ଉଚ୍ଚ ଅମଳକ୍ଷମ ଉତ୍ପାଦ ବିତରଣରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ ବରଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସୁଲଭ ଅଟେ, ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ବଢାଇବା ଏବଂ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଅଟେ ।”

କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ କୃଷି ଡ୍ରୋନ୍, ସେନ୍ସର ଏବଂ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଭଳି ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆହ୍ୱାନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭର୍ଟିକାଲ୍ ଫାର୍ମିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଫ୍ ରାଇସ୍ ଇଣ୍ଟେସିଫିକେସନ୍ (SRI) ଭଳି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୃଷି କୌଶଳ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି । ଜଳ କିମ୍ବା ଜମି ଅଭାବ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ଉତ୍ସ ଅଭାବ ହେତୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହିପରି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

7 + 5 =