ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ କୃଷି

0

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ କୃଷି ପରସ୍ପର ସହ ଜଡିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ଯାହା ଉଭୟ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଘଟିଥାଏ । ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ କୃଷିକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ହାରାହାରି ତାପମାତ୍ରା, ବୃଷ୍ଟିପାତ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ଚରମ ପରିବର୍ତ୍ତନ (ଯଥା, ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ), କୀଟ ଏବଂ ରୋଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତ, ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ଏବଂ ଭୂମି ସ୍ତରର ଓଜୋନ୍‌ ଏକାଗ୍ରତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କେତେକ ଖାଦ୍ୟର ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନଆଣିଥାଏ ।ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କୃଷି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ଉନ୍ନତ କିସମମଞ୍ଜି, ଜେନେଟିକ୍‌ ରୂପାନ୍ତରିତ ଜୀବ ଏବଂଆଧୁନିକ ଜଳସେଚନ ପ୍ରଣାଳୀ ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଉତ୍ପାଦନରେ ପାଣିପାଗ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ବହନ କରେ ।୨୦୧୪ରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ରାଜ୍ୟ ପ୍ୟାନେଲ୍‌ କହିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱର ଉଷ୍ମତାର ଏକ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଁଚିପାର ଯାହାଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନର କୃଷି ଅଭ୍ୟାସ ବୃହତ ମାନବ ସଭ୍ୟତାକୁ ଆଉ ସମର୍ଥନ କରିପାରିବ ନାହିଁ ।
ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କୃଷିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ ଯେପରିକି ଫସଲର ପରିମାଣ ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା

nano urea

ନିକଟରେ “ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଜୈବବିବିଧତାର ସ୍ଥିତି” ଉପରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ରିପୋର୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯାହା ଅନୁସାରେ ଆମ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବଜାୟ ରଖିଥିବା ଜୈବ ବିବିଧତା ଲୋପ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ଆମର ଖାଦ୍ୟ, ଜୀବିକା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବେଶର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଭୟଙ୍କର ବିପଦରେ ପକାଇବବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ପାଇଁ ଜୈବବିବିଧତା ହେଉଛି ସମସ୍ତ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ଯେଉଁମାନେ ଖାଦ୍ୟ, ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ଫାଇବେର ଯୋଗାଇଥାନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଗଣିତ ଜୀବ ଯେଉଁମାନେ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍‌ ସେବା ମାଧ୍ୟମରେ ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନକୁ ସମର୍ଥନକରିଥାନ୍ତି । ଜେନେଟିକ୍‌, ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍‌ ସ୍ତରରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ପାଇଁ ଜୈବବିବିଧତାର ଅନେକ ମୁଖ୍ୟ ଉପାଦାନ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେଲାଗିଛି । କୃଷକମାନଙ୍କ କ୍ଷେତରେ ଉପସ୍ଥିତ ଫସଲର ବିବିଧତା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ଫସଲର ବିବିଧତା ପ୍ରତି ବିପଦ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ପାଇଁ ଜୈବବିବିଧତା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ମୁଖ୍ୟକାରଣ ଜମି ଏବଂ ଜଳ ବ୍ୟବହାର ପରିଚାଳନାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ରାସାୟନିକ ସାର ଏବଂ କୀଟନାଶକର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାରକୁ ବଦଳାଇବା ଏବଂ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ,ଜୈବିକ କୃଷି, ସମନ୍ୱିତ ଚାଷ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ।

ପରିବେଶ ବିବିଧତାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ଏବେଆମର ପ୍ରଧାନ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ଜେନେଟିକ ବିବିଧତା ସଂରକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ । ଏହା ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ସହାୟତା ପ୍ରଣାଳୀର ସ୍ଥାୟୀ ଉପଯୋଗକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ଅଶେଷ ସହାୟକ ହେବ । ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ସଂରକ୍ଷଣ, ଆମର ସମୃଦ୍ଧ ପରିବେଶର ଜୈବବିବିଧତାର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଆମର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ କମ୍‌ କରିବାର ଏହି ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସରେ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିନେବା, ଯାହା ଆଗାମୀଦିନରେ କୃଷିର ନିରନ୍ତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତଥା ଆମର ବିକାଶ ପାଇଁ ଫଳପ୍ରଦହେବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

seven − four =