ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେଲା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତୋଷାଳୀ ମେଳା

0

ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଜନତା ମଇଦାନଠାରେ ୧୮ତମ ଜାତୀୟ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମେଳା ତୋଷାଳୀ-୨୦୨୩ ର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ମେଳାର ଉଦଘାଟନ କରି ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିର ଉତ୍ସବକୁ ପ୍ରେରଣା, ସୃଜନଶୀଳତା ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଶକ୍ତିକରଣର ଉତ୍ସ ହୋଇ ରହିବା ପାଇଁ କାରିଗରମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବୁଣାକାର ଓ କାରିଗରମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ୧୮ତମ ଜାତୀୟ କାରିଗର ମେଳା – ତୋଷାଳୀରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ୟାଭିଲିୟନର ବିଷୟବସ୍ତୁ ରହିଛି “ଆଦିବାସୀ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବୁଣାକାର ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଜିଆଇ ପ୍ରଡକ୍ଟ” । ଏହି ପ୍ୟାଭିଲିୟନକୁ ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ ଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ସାହୁ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ମୁନିସପାଲ୍ଟି ର ମେୟର ଶ୍ରୀମତି ସୁଲୋଚାନା ଦାସ, କୃଷି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଡ. ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ପାଢୀ, ଓଡିଶାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ଓଡିଶାର ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ସ ଆଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତି ରୀତା ସାହୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି ।

nano urea

ତୋଷାଳୀ ମେଳାର ଏହି ସଂସ୍କରଣକୁ ଏକ ସତେଜ ଏବଂ ଉତ୍ସାହଜନକ ପରିବେଶ ସହିତ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ୧୮ ତମ ଆନ୍ତର୍ଜତୀୟ କ୍ରାଫ୍ଟ ମେଳା ତୋଷାଳୀ – ୨୦୨୩ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କାରିଗର ଓ ବୁଣାକାରମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତୁ ଓ ମେଳା କୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତୁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

eighteen − 5 =