ଆରମ୍ଭ ହେଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମକା ମିଶନ ଯୋଜନା

0

ମକାରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ , ମିନେରାଲସ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପକାରୀ ପୋଷକତତ୍ତ୍ଵ ରହିଛି ଯାହା ଆମର ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ଗଠନରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଥା : ଡାଏଟରୀ ଫାଇବର ରହିଛି ଯାହା ପାଚନ କ୍ରିୟାକୁ ବଢ଼ାଏ ଓ ପେଟ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରେ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧୨ , ଆଇରନ୍ ଓ ଫଲିକ୍ ଏସିଡ଼ ଯାହାକି ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକାର ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟତା କରେ । ଜଟିଳ କାର୍ବସ୍ (କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ କାର୍ବସ୍): ଶରୀରକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ ଓ ଭିଟାମିନ୍ ‘ସି’ ଓ ଲାଇକୋପିନ୍ : ତ୍ବଚାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଓ କ୍ୟାରୋଟିନାଏକ ଓ ଫାଇବର: କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଲେବଲ୍ କମ୍ କରେ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଓ ଫ୍ଲେବୋନଏଡ଼ କ୍ୟାନ୍ସରର ଆଶଙ୍କାକୁ କମ୍ କରେ ।

ତେବେ ନିକଟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଓଡିଶା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମକା ଉତ୍ପାଦନକୁ ସମର୍ଥନ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମକା ମିଶନ୍ (ଏମ୍ଏମ୍ଏମ୍ ) ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ମିଶନ ଦ୍ୱାରା ମକା ଉତ୍ପାଦନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା , ଫସଲକୁ ବିବିଧ କରିବା ଏବଂ ମାର୍କେଟିଂ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪୮୧.୯୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।ଏହି ମିଶନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅନୁଯାଇ , ସ୍ଥାୟୀ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଦୀର୍ଘମିଆଦୀ ବଜାର ସଂଯୋଗ ସ୍ଥାପନ , କୃଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଓ ଡିଜିଟାଲାଇଜେସନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଜଳବାୟୁ , ସ୍ଥାୟୀ କୃଷି ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇ ମକା ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟର ସ୍ଥିରତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା, ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟ ବିପଦକୁ ହ୍ରାସ କରିବା, କୃଷି ଏବଂ ସହଯୋଗୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଫସଲର ବିବିଧତାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଓ ଏଗ୍ରିଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଏବଂ ଘରୋଇ ବଜାର ଭଳି ଏକ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସଙ୍ଗଠନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

nano urea

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଡାଲି , ତୈଳବୀଜ , କପା , ଝୋଟ ଏବଂ ମକା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମକା ମିଶନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଚାକିରି ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କୃଷି ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଦ୍ବାରା ହଜାର ହଜାର କୃଷକ ଉପକୃତ ହେବେ , ଯାହାକି କୃଷିକୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅଧିକ ସକ୍ଷମ କରିବ । ସ୍ଵୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ (SHGs) ର ସଦସ୍ୟ ତଥା ମକା ଚାଷରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମାର୍ଜିତ ମହିଳାକୃଷକମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମକା ମିଶନ୍ (ଏମ୍ଏମ୍ଏମ୍) ଅଧୀନରେ ଉତ୍ପାଦକ ଗୋଷ୍ଠୀ (PGs) ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀ (PC) ରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ । ୫,୦୦୦ ମହିଳା SHG ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ମକା ଚାଷ ପରିବାର ଏହି ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଉପକୃତ ହେବେ, ପ୍ରତି ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀରେ ୧,୦୦୦ ଜଣ ମହିଳା କୃଷକ ଅନୁମାନ କରାଯାଇଚି ।

ଏହି ମିଶନ ଅଧୀନରେ, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ମକା ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦ ଟି କୃଷକ ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀ ( FPCs ) MANDI (Mainstreaming Agri-producers through Network and Development Initiatives) ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମଡେଲ ଅନୁସାରେ କରାଯିବ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ DA&FW ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ବିଦ୍ୟମାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ନୂତନ ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀ ଗଜପତିସ୍ଥିତ ଉଦୟଗିରି ଏବଂ ମୋହନା ବ୍ଲକର ମହିଳା SHG ସଦସ୍ୟ, କୋରାପୁଟର କୁନ୍ଦ୍ରା ବ୍ଲକ, ନବରଙ୍ଗପୁରର ଜରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଏବଂ ନୁଆପଡାସ୍ଥିତ କୋମନା ବ୍ଲକକୁ ନେଇ ଗଠିତ ହେବ। ଅବଶିଷ୍ଟ ପାଞ୍ଚଟି ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀ କୋରାପୁଟ , କଳାହାଣ୍ଡି , ନବରଙ୍ଗପୁର , ନୁଆପଡା ଏବଂ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ରାଜ୍ୟ FPO ପୋର୍ଟାଲ ଅଧୀନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ଚୟନ କରାଯିବ । ଏହି ଯୋଜନାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ସାର କ୍ରୟ ଏବଂ ପ୍ରିପୋଜିସନ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆବଣ୍ଟିତ ବଜେଟକୁ ୯୦ କୋଟିରୁ ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ଯାହା ଫସଲର ବିବିଧକରଣ ଏବଂ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନରେ ସହାୟକ ହେବ । କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା (DA&FW), ମୁଖମନ୍ତ୍ରିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀ ଗଠନ ମାଧ୍ୟମରେ ମକାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକ ସେବା ଭବନର ସମ୍ମିଳନୀ ହଲରେ ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ଏବଂ ACCESS ବିକାଶ ସେବା ସହିତ ଏକ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷର ହୋଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

one × one =