‘କସ୍ତୁରୀ କଟନ ଭାରତ’ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଶୁଭାରମ୍ଭ

0

‘କସ୍ତୁରୀ କଟନ ଭାରତ’ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଇଜିପ୍ଟରୁ ଗିଜା କପା ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଉତ୍ପାଦିତ ସୁପ୍ରିମା କପା ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରିମିୟମ କପା ରେ ଏକ ନାମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ନରମ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ସୂତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସୂତା ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଟ୍ରେସାବିଲିଟି ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସମାଧାନ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ଦେଶର ଅଗ୍ରଗତି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରିମିୟମ ଉତ୍ପାଦର ତିନୋଟି ସ୍ତମ୍ଭ ହେଉଛି: ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ, ଟ୍ରେସେବିଲିଟି ଏବଂ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, କସ୍ତୁରୀ କପା ର ଟ୍ରେସେବିଲିଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଟେକ୍ସଟାଇଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

nano urea

ଭାରତରେ ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ବୟନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସାରା ବିଶ୍ଵକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଭାରତ ଟେକ୍ସ ୨୦୨୪ । ଏହାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସୂତା ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି (ICAC) ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେବ । ଏହା ଡିସେମ୍ବର ୨-୭ ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରାୟ ଆଠ ବର୍ଷ ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଉଦ୍ଭାବନ ଏବଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ ଯାହା କପା ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ୨୮ ଟି ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଏବଂ ସାତଜଣ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଆନ୍ତ-ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତର ପ୍ରିମିୟମ କପା “କସ୍ତୁରୀ କପା” ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ପ୍ରିମିୟମ କପା ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ, ଭାରତୀୟ ସୂତା ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।ଭାରତର କଟନ ନିଗମ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟରେ ୪୫୦ ସ୍ଥାନରେ କପା କ୍ରୟ କରୁଛି ବୋଲି ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଏମଡି ଲଲିତ କୁମାର ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି।ଗତ ବର୍ଷ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା କପା ମୂଲ୍ୟ ୧୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା; ଲମ୍ବା ଷ୍ଟାପ୍ କପା ଉପରେ MSP ହେଉଛି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ୍ ପିଛା ୭,୦୨୦ ଟଙ୍କା।

ବୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବେ ପାଇଲଟ୍ ଅଧ୍ୟୟନର ଚୂଡାନ୍ତ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ସମାପ୍ତ କରିବ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସୂତା ଚାଷୀଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚାଇବ ବୋଲି କହିଛି। ଟେକ୍ସଟାଇଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ରଚନା ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭାରତୀୟ କପା ଚାଷୀଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନକୁ ହେକ୍ଟର ପିଛା ହାରାହାରି ୪୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରରୁ ୧,୫୦୦ -୨,୨୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ। ଗତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏବଂ ଦଶଟି ପ୍ରମୁଖ ବୟନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଜ୍ୟରେ ୧୫,୦୦୦ କୃଷକଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୪ ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୂତା ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କର ୮୧ ତମ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ଏହା ଅଧିକ ଆଲୋଚନା ହେବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

two + 9 =