ଓଡ଼ିଶାରେ ଷ୍ଟ୍ରବେରି ଚାଷର ସଫଳ କାହାଣୀ

0

ଓଡିଶାର ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲାର ସୁନାବେଡା ମାଳଭୂମିରୁ ଏକ ବିଶେଷ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ (PVTG) ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଚୁକିଆ ଭୁଞ୍ଜିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଧିକାଂଶ କୃଷକଙ୍କ ପରି ୪୦ ବର୍ଷିୟ କାଳିରାମ ସୁଆର ମଧ୍ୟ ଚାଷ ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଥିଲେ। ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, କାଳିରାମ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅନ୍ୟ ୧୦ ଜଣ ଷ୍ଟ୍ରବେରି ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ସେମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ତିନି-ଚାରି ଗୁଣ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସଫଳତା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକଙ୍କୁ ଷ୍ଟ୍ରବେରି ଚାଷ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛି ।

ଶୀତଳ ଜଳବାୟୁରେ ଷ୍ଟ୍ରବେରି ଭଲ ଭାବରେ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ୩୦୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ବସିଥିବା ସୁନାବେଡା ମାଳଭୂମି ଫସଲ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଭୌଗୋଳକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିଛି । ଆମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳବାୟୁ ଫସଲକୁ ଅନୁକୂଳ କରୁଥିବାରୁ ସିବିଡିଏ ଆମକୁ ଷ୍ଟ୍ରବେରି ପରି ଫସଲ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇଲେ । ସିବିଡିଏ ଏବଂ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ବିଭାଗ ମୋତେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ କୃଷକଙ୍କୁ ଆମ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମହାବାଲେଶ୍ୱରକୁ ନେଇ ଷ୍ଟ୍ରବେରି ଚାଷର ମୌଳିକତା ଜାଣିବାକୁ ନେଇଥିଲେ ବୋଲି କାଳିରାମ କହିଛନ୍ତି ।

nano urea

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ଠାରୁ ସୁନାବେଡା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁନାବେଡା ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ପାଦକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁନାବେଡା ଷ୍ଟ୍ରବେରି ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷ୍ଟ୍ରବେରି ମାର୍କେଟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ନୁଆପଡା ଜିଲ୍ଲା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ରାୟପୁରର ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା । ସିବିଡିଏ ଚଳାଉଥିବା ଓଡିଶା PVTG ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ଜୀବିକା ଉନ୍ନତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (OPELIP) ଓଡିଶାର ଆଦିବାସୀ ହିନଟେରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଷ୍ଟ୍ରବେରି ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ମାର୍କେଟିଂ କୌଶଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ।

କାଳିରାମ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନେ ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ ଚାଷ ପୂର୍ବରୁ ଧାନ, ମିଲେଟ ଏବଂ ପନିପରିବା ପରି ପାରମ୍ପାରିକ ଫସଲ ଚାଷ କରୁଥିଲେ । ସେହି ପାରମ୍ପାରିକ ଫସଲରୁ ସେ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୭୦,୦୦୦-୮୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରୁନଥିଲେ , ମାତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ ଚାଷର ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି କାଳିରାମ କହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

2 × five =