ପିଏମ-କିସାନ ଅଧୀନରେ ୧୧୦ ମିଲିୟନ ଚାଷୀ ଉପକୃତ

0

ପିଏମ-କିସାନ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଯୋଜନା ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ଓ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅର୍ଜୁନ ମୁଣ୍ଡା ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତି ଚାରି ମାସରେ ତିନୋଟି ସମାନ କିସ୍ତିରେ ବାର୍ଷିକ ୬,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଲାଭ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର କୃଷକ ପରିବାରର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୁଏ । ଜଣେ କୃଷକ କେନ୍ଦ୍ରିକ ଡିଜିଟାଲ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ମଧ୍ୟସ୍ଥିମାନଙ୍କ କୌଣସି ସମ୍ପୃକ୍ତି ବିନା ଦେଶର ସମସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରିବାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ରକ୍ଷା କରି ଭାରତ ସରକାର ୧୧୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ୨.୮୧ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମୁଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ।

nano urea

ଭାରତର କୃଷି ଦୃଶ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିର ମେରୁଦଣ୍ଡ ହୋଇଆସୁଛି । ଭାରତ ସରକାର ୨୦୧୮ ରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ଯୋଜନା (ପିଏମ-କିସାନ) ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ, ଯାହା କୃଷି ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିଲା । ପିଏମ-କିସାନର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆୟ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା । ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିହନ, ସାର, ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀ ଇନପୁଟ କ୍ରୟ ପାଇଁ କୃଷକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାୟୀ କୃଷି ଅଭ୍ୟାସ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

seventeen − fourteen =