ଯୁବପିଢି ବନାମ କୃଷି

0

ଯେକୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ସମାଜର ଶକ୍ତି ସେ ଦେଶର ଯୁବଶକ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ତେଣୁ ଯେଉଁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ଦେଶରେ ଯୁବଶକ୍ତିକୁ ଉପଯୋଗ କରିପାରେ ସେ ଦେଶ ସେତେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଚାଲେ।

ଯଦି ଭାରତକୁ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଆସେ ଯେ ଭାରତ ଏକ କୃଷି ପ୍ରଧାନ ଦେଶ,କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛୁଆ ହେବାର ଲାଗିଛି ଓ ଏକମାତ୍ର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଯୁବପିଢି କୃଷି ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି,ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ କୃଷକ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ିକୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ କରିବା ପାଇଁ କୁଣ୍ଠା ବୋଧ କରୁଛନ୍ତି। କାରଣ ସେମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପିଲା କୃଷିରୁ ଦୂରେଇ ଚାକିରି କରନ୍ତୁ।ଭାରତ ଏକ କୃଷି ପ୍ରଧାନ ଦେଶ,ଭାରତର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା କୃଷି ଉପରେ ହିଁ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ଦେଶର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ୪୧% ପ୍ରତିଶତ ଯୁବପିଢି ରହିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଦେଶର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ଆହ୍ବାନ ସାଜିଥିବା କୃଷି ଠାରୁ ଆଜି ଯୁବପିଢି ବିମୁଖ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଚାଷ ଓ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ସମକ୍ଷ ଗୁରୁତର ଆହ୍ୱନ ଆମ ସାମ୍ନାରେ ରହିଛି।ବିକାଶ ପଥରେ ଆଗେଇ ଯିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ କୃଷି ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ଓ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହର ମୁହାଁ ହେଉଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଲୋକକଥାରେ ଏକ ବହୁ ପୁରାତନ କଥାରେ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ , ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ବ୍ୟବସାୟକୁ ମଧ୍ୟମ ସ୍ଥାନରେ ଓ ଚାକିରି ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଥିଲା।କୃଷି ଭାରତର ପାଇଁ କେବଳ ବ୍ୟବସାୟ ନୁହେଁ ବରଂ ତାହା ଭାରତର ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଆମର ଅର୍ଥନୈତିକ ,ସାମାଜିକ , ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପ୍ରଗତି ପାଇଁ କୃଷି ହେଉଛି ମାଧ୍ୟମ ।ଭାରତର ଲୋକମାନେ କୃଷିକୁ ଏକ ଉତ୍ସବ ଭାବରେ ପାଳନ କରନ୍ତି।

nano urea

ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଆହ୍ୱାନ ହୋଇ ଆମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ତଥାପି ଜୀବନଶୈଳୀ ବିକାଶ ଦିଗରେ ଆଗେଇବା ଆଶାରେ ଆମ ଯୁବପିଢି ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଆଶାରେ ସହରମୁହାଁ ହେଉଛନ୍ତି,କାରଣ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ଆୟ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ମାନସିକତା ସୃଷ୍ଟି ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି- ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ଦେବା କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍ଵ ନୁହେଁ ବରଂ କୃଷକମାନେ କିପରି ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନଜନ ଭୂମିକା ପାଇପାରିବେ ସେଥି ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଶସ୍ୟ କ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦଲାଲମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଶସ୍ୟବ୍ୟବସାୟୀ କୃଷକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଶସ୍ତା ଦରରେ ଶସ୍ୟ କ୍ରୟ କରି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଧିକ ଦାମ୍ ରେ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି,ଯାହା ଫଳରେ କୃଷକ ନିଜର କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଉଚିତ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଓ କୃଷି ପ୍ରତି ଥିବା ତାର ଆଗ୍ରହ ଧୀରେ ଧୀରେ କମିବାକୁ ଲାଗେ।ଏଥି ସହିତ ସରକାର ଶସ୍ୟ କ୍ରୟ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ହେଇ ପାରୁଥିବାରୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଶସ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ।ଚାଷୀ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜର ଧାନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା, ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସର୍ବନିମ୍ନ ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ହୋଇଥାଏ।ଯଦି ସରକାର ଏଭଳି ନୀତି ଆପଣାନ୍ତି ଯେଭଳି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହଜରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ଓ ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଶସ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ପାଇଁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ।
କୃଷକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ପ୍ରକୃତିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସହିତ ଚାଷୀକୁଳକୁ ଜୀବିତ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ,କିନ୍ତୁ ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାପ୍ୟ ଓ ସମ୍ମାନ ମିଳି ନ ପାରୁଥିବାରୁ ସେମାନେ ଅନେକ ସଙ୍କଟ ସହ ଏଯାବତ୍ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା କାରଣରୁ କୃଷକ ନିଜ ସକ୍ଷମତା ଜାଣିବାରେ ଅକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି,ତେଣୁ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପୁର୍ନବାର ଲାଭଦାୟକ କରିବାକୁ ହେଲେ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।ଯେପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିର କିଛି ବିଶେଷ ଗୁଣ ସେ ଦେଶର ତଥା ରାଜ୍ୟକୁ ସଫଳତା ଆଣିଦିଏ ଠିକ୍ ସେହିପରି ଭାରତ ଏକ ଗାଆଁ ର ଦେଶ ଏଥିରେ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଏବଂ ଦେଶର ବିକାଶରେ ଚାଷ ବିକାଶ ଦିଗରେ ବଢ଼ି ଚାଲେ।କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଦୃଷ୍ଟିଗୋଚର ହେଉଅଛି ଯେ କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନୂତନ ପିଢ଼ି ଚାକିରି ପାଇଁ ସରହମୁହାଁ ହେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି।ତେଣୁ ଦେଶରେ କୃଷିକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ହେଲେ ଓ କୃଷକଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ସହ କୃଷକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କୁ ଅନନ୍ୟ ସଙ୍କଟରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କୃଷକ ପରିବାରର ଯୁବକମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଶୋଇଥିବା ସିଂହର ଶକ୍ତିକୁ ଜାଗ୍ରତ କରାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ସମବାୟ ସମିତି ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ଶିଳ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏଥି ସହିତ ଆମର ପାରମ୍ପାରିକ ଗ୍ରାମୀଣ ଏବଂ କୁଟୀର ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।
     ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏକ ବିଶ୍ୱ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ଖରାପ ହେବା ସହ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି | ଏଥି ସହିତ, ଭାରତ ପରି ଏକ କୃଷି ଦେଶରେ କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାହା ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ଏକମାତ୍ର ଶକ୍ତିଶାଳୀ କ୍ଷେତ୍ର, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକା ଏବଂ ମାନବ ଜୀବନର ଉନ୍ନତି ହୋଇ ରହିଥାଏ। ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ଯେ କେବଳ କୃଷି ମାଧ୍ୟମରେ ମନୁଷ୍ୟର ଉନ୍ନତି ସମ୍ଭବ |ଯଦିଓ ମଣିଷ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ନିଜର ଇଚ୍ଛାକୃତ ଉଚ୍ଚତା ହାସଲ କରିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏହି କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ | ଆଜିର ସଙ୍କଟରେ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀ ଭାରତର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଉଅଛି |ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ବୃହତ ବୃହତ୍ ଅର୍ଥନୀତି ଓଲଟ ପାଲଟ ହୋଇ ରହିଛି ,ଏଥି ସହିତ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଏହି ଖରାପ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ଆମର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥା ,କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଯୁବକମାନଙ୍କର ଯୋଗଦନର ଅଭାବ ଏବଂ କୃଷି କ୍ଷତିର ମୁକାବିଲା ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା | ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଜୀବନ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ଗାଁରେ କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ।ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ ମାନବ ଜୀବନ ସହଜ ହୋଇଛି, ଅନ୍ୟ ପଟେ ଅମଳର କ୍ଷତି ଘଟିଛି | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରାମୀଣ କୃଷି ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସଚ୍ଚୋଟ ସରକାରୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ନୀତିକୁ ଭିତ୍ତିହୀନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ରୂପେ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବ ନାହିଁ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଜନସଂଖ୍ୟା କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ, ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ହେତୁ ରାଜ୍ୟର କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଜୀବନ୍ତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଏହା ସହିତ ଯୁବପିଢ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀର ଟିପ୍ସ ଶିଖାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ଆଜିର ଯୁବପିଢି ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ବିତାଇଥାନ୍ତି | ଯୁବପୀଢ଼ି କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ହାଇ-ତୋବା ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି | ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ ଯୁବକମାନଙ୍କ ଗଳାରେ ଫାସ ବୋଲି ପରିଣତ ହଉଛି | ଯୁବପିଢି ମାନୁଆଲ ପରିଶ୍ରମ କରିବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି | କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀ ମାନୁଆଲ ଶ୍ରମ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଏବଂ ପରେ ଫସଲରୁ ଆୟ ବହୁତ କମ୍, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆଜିର ଯୁବକମାନେ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି |ବେରୋଜଗାରର ସେନା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ନଅ ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସରକାର ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ଦାବି କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବପିଢି କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଜଡିତ ନହୋଇଛନ୍ତି , ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯୁବକମାନେ ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ରହିଆସିଥିବା ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କୃଷି ପରମ୍ପରାକୁ ଆମେ ମୁକ୍ତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଏହା ବିକାଶରେ ଏକ ଧାରା।
ଅନେକ ପିଢ଼ି ନିଜେ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀରୁ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛନ୍ତି | ଏହି କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି ବିଶେଷ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ଗୁଣ ରହିଅଛି ଯାହାକି ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଲୋକଙ୍କୁ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଦାସ ହୁଅନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ କମ୍ପାନୀ ଯୁବକଙ୍କ ଶ୍ରମକୁ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚରୁ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ କିଣୁଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କୁ ଘରଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ୧୦ ରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା

ସମୟ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେଉ ନାହାନ୍ତି । ଦେଶର ବିକାଶରେ କୃଷିର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ।ଆଜିର ଯୁବକମାନେ କିଛି ଟଙ୍କା ଚାକିରି ପାଇଁ ଘରୋଇ କକୁ ପଡିବ | ଯଦି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରା ଯାଇଥାଏ, ତେବେ ସେମାନେ ଏହି ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ପଥରେ ଚାଲିବାଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ | ଜୀବନ ହେଉଛି ଜୀବନର ମୂଳ ସମୟ | ଯୁବକମାନଙ୍କର ଏହି ଶକ୍ତି ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପାଞ୍ଚରୁ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଷିତ ହୁଏ |ଏହା ଦ୍ବାରା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଧନୀ ହେବା ସହ ଏବଂ ଯୁବପିଢ଼ିକୁ ଶୋଷଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି,| ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ଯୁବକମାନେ ମଧ୍ୟ ଗର୍ବର ସହିତ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ କିଛି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଖୁସିରେ କାମ କରନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯୁବପିଢିଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ବାନ । ଯଦି କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ପାଣିପାଗ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ, ପ୍ରାଚୀନ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ବ୍ୟବହାର, ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସୀ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ବିହନ ଏବଂ ଖତ ଉପଲବ୍ଧତା ଇତ୍ୟାଦି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀରୁ ପୃଥକ କରିଥାଏ | ଯଦି ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ମିଳେ, ତେବେ ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ।ଏହା ଦ୍ବାରା ବେରୋଜଗାର ବୃଦ୍ଧିକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ,ଏହା ସହିତ, ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀରେ ଏତେ ବ୍ୟଭିଚାର ଅଛି ଯେ ଏହାର ଆକଳନ କରିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର । ଯଦି ଯୁବକମାନେ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଫଳ, ପନିପରିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବ ଦୂର ହେବ, ବ୍ୟଭିଚାରକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ |ଏଥି ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଖୋଜିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯାହା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ କୃଷି ସହିତ ଯୋଡିବାରେ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ସହାୟକ ହେବ ଏବଂ ସେମାନ କୃଷିକୁ ଯେପରି ସେମାନଙ୍କର କ୍ୟାରିୟର ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରିବେ ସେ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ହେବ।

ମଧୁସ୍ମିତା ସେନାପତି
 ଫୁଲନଖରା, କଟକ

Leave A Reply

Your email address will not be published.

19 + two =