ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଖାଦ୍ୟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ

2

ସଫଳ ଏବଂ ଲାଭଜନକ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଫିଡ୍ ପରିଚାଳନା ଜରୁରୀ | ଯେହେତୁ କେବଳ ଫିଡ୍ ସମୁଦାୟ ଚାଷ ଖର୍ଚ୍ଚର 50-55% ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ, ଫିଡ୍ ଉପରେ କଡା ତଦାରଖ ଆବଶ୍ୟକ | ଭଲ ପୋଖରୀର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଫିଡର ଅପଚୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ପୋଖରୀ ତଳଭାଗରେ ଜମା ନହେବା ପାଇଁ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବାବେଳେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକ କଠୋର ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ |
• ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷ ପୋଖରୀ ପାଇଁ ରାସନ ଆକାର ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଫିଡିଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ |
• ଚେକ୍ ଟ୍ରେକୁ ପ୍ରତିଦିନ ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ୍ |
• ଖାଇବାକୁ ସମୟ ଏବଂ ଆବୃତ୍ତି ସଠିକ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ |
ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଭୋକ ପରିବେଶ ପରିସ୍ଥିତି ଯଥା ଜଳର ଗୁଣବତ୍ତା, ଜଳର ତାପମାତ୍ରା, ଖରାଦିନେ / ଅତ୍ୟଧିକ ଦିନ ଏବଂ ରୋଗ ଏବଂ ମଲ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ଭଳି ଶାରୀରିକ ପରିସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ଭିନ୍ନ ହେବ | ଫିଡ୍ କଦାପି ଅଧିକ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଅବିଭକ୍ତ ଫିଡ୍ ଜଳକୁ ପ୍ରଦୂଷିତ କରେ | ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ରାତିର ଫିଡର୍ ହୋଇଥିବାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଏବଂ ରାତିରେ ବଡ଼ ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଇପାରେ | ନିୟମିତ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏକ ଚାଷ ଫାର୍ମରେ ଖାଇବାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ସାଧାରଣତ ଅମାବାସ୍ୟା ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରେ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିର ମଲ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ହୁଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଅଳସୁଆ ହୋଇ ଫିଡ୍ ଗ୍ରହଣକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତି | ଦିଆଯାଉଥିବା ଫିଡର ପରିମାଣ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ 30-50% ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ କରାଯିବା ଉଚିତ |
ଟ୍ରେ ମନିଟରିଂ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ: ଚେକ୍ ଟ୍ରେରେ ରଖାଯିବାକୁ ଥିବା ଫିଡ୍ ପରିମାଣ ପୋଖରୀର ଆକାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଏବଂ | ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିର ହାରାହାରି ଶରୀରର ଓଜନ ଏବଂ ନିମ୍ନଲିଖିତ ସୂତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଇପାରେ:

2 ଘଣ୍ଟା ଖାଇବା ପରେ ଚେକ୍ ଟ୍ରେଗୁଡିକ ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଚେକ୍ ଟ୍ରେରେ ଖାଉଥିବା ଫିଡ୍ ପରିମାଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି କିମ୍ବା ହ୍ରାସ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା, ଅନୁକୂଳ ପୋଖରୀ ତଳ ଏବଂ ଜଳର ଗୁଣବତ୍ତା କାରଣରୁ ମଲ୍ଟିଂ, କମ୍ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ଫିଡ୍ ପରିଚାଳନାର ସଫଳତା କୃଷକଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିର ଫିଡ୍ ଆଚରଣ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଏକ କଠୋର ଫିଡ୍ ପରିଚାଳନା ଅନୁସରଣ କରି, 80 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚିବା ଏବଂ ହାରାହାରି ଓଜନ 30 ଗ୍ରାମ 120 ଦିନର ଚାଷ ଅବଧିରେ ହାସଲ କରାଯାଇପାରିବ |
ଫିଡ୍ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ –
ଚାଷ ଜମିରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅପ୍ଟିମାଇଜ୍ କରିବା ଉତ୍ତମ ପରିଚାଳନା ଅଭ୍ୟାସର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉପାଦାନ | ଯଦି ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଗଚ୍ଛିତ ହୁଏ ତେବେ ଉଚ୍ଚମାନର ଫିଡ୍ ସହଜରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ଗଚ୍ଛିତ ଫିଡ୍ଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ମାଛ ପାଇଁ ଅପ୍ରୀତିକର ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଷାକ୍ତ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଧାରଣ କରିପାରେ | ଏହା ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଆଚରଣ, ଖରାପ ଖାଇବା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇପାରେ | ତେଣୁ ବିଭିନ୍ନ ଫିଡ୍ ପ୍ରକାର ଯେପରିକି ଓଦା ଫିଡ୍, ଆର୍ଦ୍ର ଫିଡ୍ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଫିଡ୍ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |
ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ପଦକ୍ଷେପ –
• ସର୍ବଦା ଶୁଖିଲା ପେଲେଟ୍ ଫିଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଜଳର କମ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତା ହେତୁ ଜୀବାଣୁ ବଢିପାରିବେ ନାହିଁ |
• ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଜଡିତ ପ୍ରଜାତିଗୁଡିକ ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାନ୍ତୁ |
• ଫିଡ୍ ଗ୍ରହଣ ଉପରେ ନଜର ନକରି ଚାଷ ପୋଖରୀରେ ଅଧିକ ଫିଡ୍ ପକାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ କାରଣ ଅବିଭକ୍ତ ଫିଡ୍ ଜମା ହୋଇ ପୋଖରୀର ମାଟି ଏବଂ ଜଳର ଗୁଣବତ୍ତା ଖରାପ ହେବ |
• ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ପୋଖରୀ ତଳ ଭାଗରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଫିଡ୍ କମ୍ ଜମା ହେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍ ବଦଳରେ ବିଭାଜିତ ଡୋଜରେ ଫିଡ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ
• ଫିଡରେ କୀଟନାଶକ ଏବଂ ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଫିଡ୍ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗଚ୍ଛିତ ହେବା ଉଚିତ୍ |
• ଉତ୍ତମ ସମ୍ଭାବ୍ୟ FCR ସହିତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ଗୁଣାତ୍ମକ ଫିଡ୍, ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିରେ ଫିଡ୍ ଆବର୍ଜନା ଏବଂ ରୋଗକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ |
• ଖରାପ ଜଳ ସ୍ଥିରତା ସହିତ ଫିଡ୍, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ପୁଷ୍ଟିକର ଶକ୍ତି ହରାଇଛି ଏବଂ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଦ୍ୱାରା ଖରାପ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି |
• ଫିଡର ଉପଯୁକ୍ତ କଣିକା ଆକାର ଜୀବନ ଚକ୍ରର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ |
• ଫିସନ୍ ଗାଇଡ୍, ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ପରିବେଶ ଅବସ୍ଥା ସହିତ ରେସନ ଆକାର ଏବଂ ଫିଡିଂ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବା ଉଚିତ |
• ଖରାପ ଫିଡ୍ ପରିଚାଳନାରେ, ପୋଖରୀରେ ଫୁଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ଯାହା pH ଏବଂ D.O. ଅସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ପାଇଁ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିର ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଜଳ ବିନିମୟ, ସୀମିତତା ଏବଂ ଆରେସନ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ |
• ଉତ୍ତମ ଫିଡ୍ ଦକ୍ଷତା ହାସଲ କରିବା ଏବଂ ଫିଡ୍ ଅପଚୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବିଚାରଯୋଗ୍ୟ ଫିଡ୍ ପରିଚାଳନା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ

ସଚିନ ପଣ୍ଡିତ, ପିଏଚଡି ସ୍କୋଲାର୍, (ICAR-SRF)
କେରଳ ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ମହାସାଗର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (KUFOS)
କୋଚି, କେରଳ, ପିନ୍- 682506 

2 Comments
  1. Partha Sarathi Tripathy says

    ଚିଙ୍ଗୁଡି ଚାଷୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ଯକୀୟ ସୁଚନା।

  2. Sachin says

    DHANYABAAD

Leave A Reply

Your email address will not be published.