ଆଜି ହେଉଛି ମାଣ୍ଡିଆ ଦିବସ

0

୨୦୨୨ ନଭେମ୍ବର ୧୦ ମାର୍ଗଶୀର ମାସ ପ୍ରଥମ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଏହାକୁ ମାଣ୍ଡିଆ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ପରିବେଶ ଓ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର , ପୃଷ୍ଟି ଶସ୍ୟର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଏହାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ। ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ମିଲେଟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ପାଇଁ ୨୦୨୩କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବର୍ଷ ମିଲେଟ୍ ବା IYM2023 ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି ଭାରତ ସରକାର । ୨୦୨୩କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଲେଟ୍ ବର୍ଷ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି।କାରଣ ମିଲେଟ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କମ୍ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରେ ଏବଂ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବଢିଯାଏ, ଏହା ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଶସ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ |

nano urea

ମିଲେଟଗୁଡିକର ମଧ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିକର ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି |କ୍ଷୁଦ୍ରଧାରୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା, ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ହାସଲ କରିବା, କ୍ଷୁଧା ଦୂର କରିବା, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ଖାପ ଖୁଆଇବା, ଜୀବ ବିବିଧତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ କୃଷି-ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ ମିଲେଟ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ଏବଂ ଆମର ସାମୂହିକ ପ୍ରୟାସରେ ସହଯୋଗ କରିପାରିବ | ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ମିଲେଟଗୁଡିକର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ଅଛି | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ଲୁଟେନ୍ ମୁକ୍ତ, ତେଣୁ ସିଲିଆକ୍ ରୋଗ କିମ୍ବା ଗ୍ଲୁଟେନ୍ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହାକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ | ମିଲେଟସ୍ ହେଉଛି ଏକ ଶସ୍ୟ ଶସ୍ୟର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯାହା ପୋଏସିଆ ପରିବାରର ଅଟେ, ସାଧାରଣତ ଘାସ ପରିବାର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଏସିଆର ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଏହା ବହୁଳ ଭାବରେ ଖିଆଯାଏ | ଯଦିଓ ଏହା ଏକ ମଞ୍ଜି ପରି ଦେଖାଯାଏ, ମିଲେଟ୍ର ପୁଷ୍ଟିକର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ସୋରିମ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶସ୍ୟ ସହିତ ସମାନ | ମିଲେଟଗୁଡିକ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ଗ୍ଲୁଟେନ୍ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ରେ ଗର୍ବ କରନ୍ତି |​

Leave A Reply

Your email address will not be published.

3 × five =